Знаменні і пам'ятні дати у березні 2016 року

27.02.2016 12:57
 

§ 
БЕРЕЗЕНЬ

1 березня

170 років від дня народження Василя Васильовича Докучаєва (1846–1903). Російський учений, педагог, громадський діяч, доктор геогнозії та мінералогії. Консерватор (хранитель) у геологічному кабінеті, професор, керівник кафедри мінералогії Петербурзького університету, директор Новоалександрійського інституту сільського господарства та лісництва (нині – м. Пулави, Польща). Учасник і керівник багатьох геологічних експедицій на території України (Полтавщина, Харківщина, Дніпропетровщина, Бессарабія), засновник у Полтаві природничо-історичного музею (1891). Основоположник теорії генези грунтів. Автор праць «Картографія російських грунтів», «Російський чорнозем», «Наші степи колись і тепер» та ін. Володар золотої медалі та ордена «За заслуги у землеробстві» Всесвітньої виставки (Париж, 1889).

§  95 років від заснування (1921) Луганського національного університету імені Тараса Шевченка (ЛНУ). Згідно з постановою уряду УСРР про відкриття першого на Донбасі ВНЗ організовано губернські вищі педагогічні курси (1921), на основі яких у 1923 р. засновано Донецький інститут народної освіти. У 1934 р. він був перетворено на Луганський педагогічний інститут, у 1939 р. закладу присвоєно ім’я Тараса Шевченка. У 1998 р. інституту надано статус університету, у 2003 р. – статус національного. З 2008 р. вуз функціонує як Луганський національний університет імені Тараса Шевченка.

§  140 років від дня народження Мирона Михайловича Кордуби (1876–1947). Український історик, джерелознавець, археограф, бібліограф, публіцист, письменник, доктор філософії, учитель гімназій Львова, Чернівців, Холма, професор Варшавського й Львівського університетів. Один з організаторів Українського таємного університету у Львові, дійсний член НТШ у Львові, Археологічної комісії ВУАН. Автор праць «Ілюстрована історія Буковини», «Українська і польська історична література про українську еміграцію», «Бібліографія історії України» (рукопис), соціально-побутових оповідань, статей і рецензій з питань розвитку літератури.

3 березня

§  Всесвітній день письменника.

§  155 років від скасування (1861) кріпосного права в Російській імперії відповідно до Маніфесту та «Загального положення про селян, звільнених від кріпосної залежності», затверджених Олександром II. Селянам надавалася особиста свобода з можливістю викупити землю у поміщика.

§  150 років тому (1866) створено Київську російську публічну бібліотеку, підпорядковану Міністерству внутрішніх справ у Санкт-Петербурзі, з 1891 р. – Київська міська публічна бібліотека (підпорядкована Київській міській управі). У 1957 р. стала бібліотекою республіканського підпорядкування – Республіканська бібліотека УРСР імені КПРС, з 1994 р. отримала назву Національна парламентська бібліотека України, яка є провідним державним, культурним, освітнім і науково-інформаційним закладом.

§  205 років від дня народження Антона Могильницького (1811–1873). Український поет-романтик, один з продовжувачів традицій «Руської трійці», депутат австрійського парламенту, священник сіл Галичини, поборник національно-культурного відродження галицьких українців. Автор патріотичних віршів «Рідна мова», «Згадка старовини», поетичного маніфесту «Судьба поета», послання «Пробудися, соловію», балади «Русин-вояк», епічної поеми «Скит Манявський», перекладу українською мовою балади Ф. Шиллера «Граф на Габсбургу».

4 березня

§  85 років тому (1931) вийшла постанова ХІІ Всеукраїнського з’їзду Рад «Про загальне навчання й політехнізацію шкіл».

§  190 років від дня народження Олександра Івановича Строніна (1826–1889). Український громадський та освітній діяч, історик-соціолог, викладач Кам’янець-Подільської, Новгород-Сіверської та Полтавської гімназій. Брав участь в організації й роботі недільних шкіл, громади в Полтаві. Автор праць про роль законів і висновків природничих і математичних наук в історії суспільства.

6 березня

§  Міжнародний день дитячого телебачення і радіомовлення.

§  115 років від дня народження Наума Ілліча Ахієзера (1901–1980). Український математик, педагог, організатор науки, громадський діяч, член-кореспондент АН УРСР, корифей класичного математичного аналізу, організатор математичних досліджень у Східній Україні, наукового й освітнього центру в Харкові. Викладач Київського інституту народної освіти та інших ВНЗ Києва, Ніжина, Москви, Казахстану, завідувач кафедр Харківського університету та Харківського авіаційного інституту. Автор всесвітньо відомих монографій і підручників з теорії функцій комплексної змінної, функціонального аналізу, теорії інтегральних рівнянь.

§  85 років від дня народження Олександра Івановича Білаша (1931–2003). Український поет, композитор, заслужений діяч мистецтв УРСР, народний артист України, Герой України, член Спілки композиторів УРСР, член Національної СП України, викладач Київського педагогічного інституту імені О. М. Горького. Автор музики до пісень, опер, оперет, кінофільмів, творів для симфонічного й духового оркестрів, вокально-симфонічних і вокально-інструментальних творів, восьми поетичних збірок. Лауреат премії імені М. Островського, Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка.

7 березня

§  95 років тому (1921) РНК УСРР ухвалила декрет «Про організацію робітничих факультетів» (робітфаків), що мали на меті готувати робітничу та селянську молодь до вступу у вищу школу та сприяти пролетаризації вузів.

8 березня

§  Міжнародний жіночий день.

§  80 років від дня народження В’ячеслава Григоровича Сидякіна (1936–2005). Український біолог, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент АПН України, заслужений діяч науки і техніки України, фахівець у галузі психофізіології, екології і магнітобіології, дослідник вищої нервової діяльності людей і тварин, їх адаптації до зовнішнього середовища. Ректор і завідувач кафедри Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського (м. Сімферополь), один з організаторів Кримської школи магнітобіології. Автор наукових праць «Космічна екологія», «Вплив глобальних екологічних факторів на нервову систему», «Психофізіологічний підхід до проблеми навчання і здоров’я учнів», «Питання екологічної фізіології» та ін.

9 березня

§  День народження Тараса Григоровича Шевченка (1814–1861), українського мислителя, поета, художника, просвітителя, громадського діяча.

§  130 років від дня народження Григорія Івановича Нарбута (1886–1920). Український художник-графік, фундатор українського книжкового мистецтва – системи комплексного оформлення книжки та нового шрифту. Один з перших дослідників української художньої старовини, один із засновників і ректор Української академії мистецтв, керівник відділу образотворчих мистецтв Наркомосу УСРР. Автор ілюстрацій до книжок «Малоросійський гербовник», «Герби гетьманів Малоросії», «Стародавні садиби Харківської губернії», «Українська абетка», ескізів для українських карбованців, обкладинок і оформлення журналів «Мистецтво», «Наше минуле», силуетних портретів, заставок, емблем тощо.

10 березня

§  День пам’яті Тараса Григоровича Шевченка (1814–1861), 155 років від дня його смерті.

11 березня

§  200 років від дня народження Олександра Степановича Афанасьєва-Чужбинського (1816, ін. 1817–1875). Український та російський письменник, історик, мовознавець і етнограф, представник української романтичної поезії середини ХІХ ст. Учасник етнографічних експедицій по Україні Російського географічного товариства, інспектор шкіл грамотності Балтійського флоту, завідувач музею Петропавловської фортеці. Автор віршів, повістей, романів, творів про Т. Шевченка, упорядник «Словаря малорусского наречия», анонімної збірки віршів «Що було на серці», деякі вірші з цієї збірки («Скажи мені правду, мій любий козаче», «Ой, у полі могила», «Прощання») близькі до народних пісень.

12 березня

§  135 років від дня народження Володимира Івановича Бірчака (1881–1952). Український письменник, філолог, педагог, публіцист, громадський діяч Галичини і Закарпаття, дійсний член НТШ у Львові, учитель української мови й літератури гімназій Львова, Дрогобича, Мукачева, доцент Кам’янець-Подільського університету, інспектор гімназій і семінарій в уряді Карпатської України. Упорядник шкільних підручників («Руська читанка» для 1–4 класів), автор художніх і літературознавчих творів, історичних повістей, мовознавчих розвідок.

13 березня

§  150 років від дня народження Володимира Володимировича Каллаша (1866–1918). Український і російський літературознавець, фольклорист і бібліограф, викладач гімназій Московського університету. Автор праць про життя і творчість М. Гоголя, О. Пушкіна, І. Котляревського, нарисів із новітньої російської літератури, бібліографічних праць.

14 березня

§  125 років від дня народження Амвросія Максиміліановича Бучми (1891–1957). Український актор, режисер театру й кіно, педагог, професор, викладач Київського інституту імені І. К. Карпенка-Карого, народний артист СРСР, член художнього об’єднання «Березіль», художній керівник Київської кіностудії. Один із засновників українського театрального й кіномистецтва XX ст. Лауреат двох Сталінський премій другого ступеня.

15 березня

§  105 років від дня народження Богдана Стебельського (1911–1994). Український художник, мистецтвознавець, літературознавець, доктор філології, громадський і культурний діяч, педагог, учитель і директор у середніх школах, редактор сторінки «Література і мистецтво» газети «Гомін України», голова Спілки Митців Канади, Асоціації Діячів Української Культури, Голова НТШ у Канаді. Автор книжок «Про ілюстрацію дитячої книжки», «Ідеї і творчість» та численних розвідок на мистецтвознавчі й літературні теми.

16 березня

§  170 років від дня народження Адріана Вікторовича Прахова (1846–1916). Російський та український мистецтвознавець, археолог, художній критик, педагог, професор, громадський діяч. Викладач історії та теорії мистецтв у Петербурзькому університеті й Петербурзькій академії мистецтв, дійсний член Московського й Російського археологічних товариств. Після переїзду до Києва (1880) займався дослідженням і копіюванням настінного живопису в стародавніх церквах України. Керівник реставрації і поновлення фрескового стінопису Кирилівської церкви, автор і керівник проекту внутрішнього оздоблення Володимирського собору в Києві. Викладач історії мистецтв у Київському університеті, член Київського товариства охорони пам’яток старовини та мистецтва.

17 березня

§  110 років від дня народження Олексія Микитовича Руська (1906–1964). Український вчений-хімік, педагог, організатор народної освіти, член-кореспондент АПН РРФСР, президент Педагогічного товариства УРСР. Викладач хімії Київського педагогічного інституту імені О. М. Горького, а згодом – ректор Київського університету імені Т. Г. Шевченка, ректор Об’єднаного українського державного університету в м. Кзил-Орді (Казахстан), заступник міністра освіти УРСР (з 1944 р.), директор Науково-дослідного інституту педагогіки УРСР (1958–1964), організатор й учасник республіканських науково-педагогічних конференцій, голова комітету з освіти республіканської комісії ЮНЕСКО. Автор підручників, навчальних і методичних посібників з хімії для ВНЗ і середніх шкіл («Лабораторні вправи з загальної і неорганічної хімії», «Теорія розчинів» та ін.), праць з історії розвитку принципу поєднання навчання з продуктивною працею, проблем організації народної освіти й питань школознавства («За дальший розвиток педагогічної науки на Україні», «Виробниче навчання в школі» та ін.).

18 березня

§  130 років від дня народження Курта Коффки (1886–1941). Німецько-американський психолог, приват-доцент і професор Гісенівського університету (Німеччина), професор коледжу Сміта (США), один з головних представників гештальтпсихології. Засновник і редактор журналу «Психологічні дослідження», автор монографій «Принципи гештальтпсихології», «Основи психічного розвитку», праць з проблем психології: сприйняття, пам’яті, мислення, навиків.

§  105 років від дня народження Любомира Дмитровича Дмитерка (1911–1985). Український письменник, драматург, прозаїк, публіцист, літературний критик, головний редактор журналу «Вітчизна», редактор Київської кіностудії, член СП СРСР, заступник голови управління СПУ, автор поетичних збірок «Іду», «Молода земля», «Основа», «Світе мій», романів «Розлука», «Крізь дні і ночі», «Останні кілометри», трилогії «Міст через прірву», п’єс «Генерал Ватутін», «Шляхи людські», «Суд серця», «Лавровий листок» та інші (поставлені в театрах Києва, Харкова, Львова, Одеси). Лауреат Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка (1979).

§  80 років від дня народження Геннадія Михайловича Чайченка (1936–1998). Український біолог, педагог, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент АПН України, фахівець у галузі фізіології вищої нервової діяльності та функціонального значення структур лімбічної системи мозку, психофізіологічних механізмів розумової діяльності людини, завідувач кафедри Київського університету імені Т. Г. Шевченка, розробник оригінальної комп’ютерної методики для визначення рівня розумового розвитку учнів старших класів і студентів; автор підручника «Фізіологія вищої нервової діяльності», навчального посібника «Основи фізіології вищої нервової діяльності» та підручника для студентів «Фізіологія людини і тварин» (у співавт.).

19 березня

§  85 років тому (1931) РНК УСРР ухвалила постанову «Про готування помічників учителів для перших груп трудової школи».

20 березня

§  Міжнародний день щастя.

§  105 років від дня народження Поля Фреса (1911–1996). Французький психолог, директор Інституту психології Сорбонни, президент Французького психологічного товариства, Міжнародної асоціації наукової психології; автор наукових праць з психології сприймання, пам’яті, емоцій, порівняльного вивчення мови, психолінгвістики та експериментальної психології, зокрема 9-томної «Експериментальної психології» (у співавт. з Ж. Піаже).

21 березня

§  Всесвітній день поезії.

§  180 років від дня народження Василя Степановича Гнилосирова (1836–1900). Український педагог, публіцист, етнограф, культурно-просвітницький діяч, один з організаторів Харківської громади, недільних шкіл, учитель повітової школи в Охтирці, викладач російської мови в училищі й гімназії Харкова, Звенигородського училища, директор і викладач (російська мова, історія та георгафія) міського училища в Каневі (23 роки), доглядач могили Т. Г. Шевченка. Автор програми щодо збирання етнографічних матеріалів під час експедицій, праць «Начерки педагогічного характеру», «Підготовка до географії», «Проба складання підручника з історії», «Учні переяславських слов’яно-латинських шкіл в 1744 році», «Щоденник» та ін.

§  165 років від дня народження Ісмаїла Гаспринського (1851–1914). Кримськотатарський громадсько-політичний і культурний діяч, науковець, педагог, мислитель, письменник, послідовник К. Д. Ушинського. Пропагандист синтезу традиційної мусульманської духовності з передовими досягненнями європейської культури. Викладач російської мови в початкових школах, реформатор традиційної мусульманської школи. Ініціатор створення для кримськотатарських дітей новометодних шкіл із викладанням російської, арабської і турецької мов та запровадженням екзаменів і позакласних форм навчання. Член науково-краєзнавчої організації Криму – Таврійської губернської наукової архівної комісії. Видавець першої в Криму тюркомовної газети «Терджиман» («Перекладач»). Автор підручників для початкової школи «Учитель дитини», «Турецька хрестоматія», методичного посібника «Книга для учителів», новели «Горе Сходу», повісті «Африканські листи», політичного есе «Російське мусульманство – думки, замітки і спостереження мусульманина» та інших літературних творів.

22 березня

§  Всесвітній день водних ресурсів.

§  80 років від дня народження Михайла Григоровича Осадчого (1936–1994). Український поет, письменник, журналіст, літературознавець, дисидент, педагог, викладач, доцент кафедри журналістики Львівського університету, редактор університетської газети, старший редактор Львівської телестудії, член Спілки журналістів України, Львівського відділення СП України. Автор відомої повісті «Більмо», автобіографічної повісті про О. Вишню «Геній сміху, або зустріч із вождем», збірки віршів «Місячне поле» та інших творів.

23 березня

§  Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва.

§  20 років тому (1996) ВР України ухвалила Закон України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР «Про освіту» (1991)», згідно з яким було запроваджено статті про державний контроль за діяльністю освітніх закладів, державні стандарти освіти, освітні та освітньо-кваліфікаційні рівні, післядипломну освіту, заклади післядипломної освіти.

§  140 років від дня народження Григорія Андрійовича Ільїнського (1876–1937). Український і російський мовознавець, член-кореспондент АН СРСР, педагог, викладач Харківського університету, професор Ніжинського історико-філологічного інституту та Саратовського й Московського університетів. Автор праць із питань походження слов’янських мов і писемності, праслов’янської мови, літературознавства, палеографії, текстології, міфології літератури Київської Русі, рецензій на фольклорні видання В. Гнатюка, В. Шухевича, праці А. Кримського, І. Свєнціцького.

24 березня

§  Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз.

25 березня

§  85 років тому (1931) ВУЦВК і РНК УСРР ухвалили постанову «Про комісії в справах неповнолітніх».

§  105 років від дня народження Олексія Миколайовича Боголюбова (1911–2004). Український математик і механік, член-кореспондент АН УРСР, професор Київського інженерно-будівельного інституту. Автор праць «Творіння рук людських: історія машин», «Популярно про робототехніку», «Механіка в історії людства», «Математики-механіки: біографічний довідник», посібників з арифметики «Розв’язування арифметичних задач на рух в початковій школі», «Про професіонально-педагогічне направлення викладання арифметики в педагогічному училищі», редактор збірника наукових праць «Нариси з історії математичної фізики», довідника «Київські математики-педагоги».

27 березня

§  Міжнародний день театру.

§  235 років від дня народження Олександра Христофоровича Востокова (1781–1864). Російський філолог-славіст, поет, палеограф, археограф, академік Петербурзької АН, доктор Празького університету, основоположник порівняльно-історичного слов’янського мовознавства в Росії, бібліотекар Публічної бібліотеки Румянцевського музею. Автор граматик російської та церковно-слов’янської мов, філософської лірики, од, видавець «Остромирового Євангелія», упорядник «Словника церковнослов’янської і російської мови» (у 2 т.). Лауреат Демидівської премії.

29 березня

§  15 років тому (2001) вийшов Указ Президента України «Про додаткові заходи щодо реалізації державної молодіжної політики».

§  135 років від дня народження Марійки Підгірянки (Марія Омелянівна Домбровська, 1881–1963). Українська поетеса, педагог, учитель-методист народних шкіл Галичини, автор поетичного збірника «Відгуки душі», поеми «Мати-страдниця», навчального посібника для початкової школи «Ластівочка» (у 2 ч.), віршів для дітей, оповідань, п’єс.

30 березня

§  25 років тому (1991) в Києві створено республіканську організацію Союз українського студентства (СУС). Голова – В. Чемерис.

§  190 років від дня народження Григорія Миколайовича Геннаді (1826–1880). Російський бібліограф, книгознавець, літературознавець, один із засновників журналу «Библиографические записки». Автор бібліографічних праць з історії літератури і театру, археології, історії, бібліографії, зокрема, покажчиків «Література російської бібліографії», «Російські книжкові рідкості», видатних людей Малоросії, бібліотек Росії та довідкового словника російських письменників і вчених (також містяться відомості про українських діячів), бібліографії творів О. С. Пушкіна, першого біографа М. В. Гоголя.

§  125 років від дня народження Олександра Миколайовича Лаврова (1891, ін.1896–1971). Російський педагог, біолог-методист, член-кореспондент АПН РРФСР, заслужений учитель РРФСР, учитель біології школи № 2 в Москві, співробітник журналів «Биология в школе», «Естествознание в школе». Автор праць з питань організації і методики проведення уроків з біології та на навчально-дослідних ділянках, підготовки учнів до професії садовода.

§  100 років від дня народження Олексія Івановича Бородіна (1916–1997). Український математик, фахівець у галузі теорії чисел, історії і методики викладання математики, кандидат фізико-математичних наук, професор Донецького університету. Автор підручників «Теорія чисел», «Алгебра і теорія чисел», наукових і науково-популярних книжок «Історія розвитку поняття про число і системи числення», «Біографічний словник діячів у галузі математики» (у співавт.), «Число і містика», «Радянські математики», «Математика», «Із історії математики».

31 березня

§  420 років від дня народження Рене Декарта (1596 – 1650). Французький філософ, фізик, математик і фізіолог, основоположник європейського класичного раціоналізму, аналітичної геометрії, засновник алгебраїчної символіки, понять незалежної змінної величини і функцій, поняття рефлексу (у фізіології), розробник закону збереження кількості руху (у фізиці), механічної гіпотези утворення тіл Сонячної системи, прямолінійної системи координат (Декартова). Автор праць «Міркування про метод», «Геометрія», «Метафізичні роздуми», «Основи філософії», «Пристрасті душі».

§  150 років від дня народження Йосипа Йосиповича Косоногова (1866–1922). Український фізик, методист, метеоролог, академік АН УСРР, професор Київського університету. Організатор тимчасових педагогічних і Вищих жіночих курсів, на яких читав курс лекцій з методики викладання фізики в школі. Уперше застосував ультрамікроскоп для вивчення явищ електролізу. Автор праць з питань електричних коливань, фізики діелектриків, оптики, підручника «Основи фізики» та методичних посібників для вчителів.

§  130 років від дня народження Тадеуша Котарбінського (1886–1981). Польський філософ, логік, академік, президент Польської АН, педагог, викладач гімназії імені М. Рея у Варшаві, професор, завідувач кафедри логіки Варшавського університету, ректор і завідувач кафедри філософії Лодзького університету. Представник Львівсько-варшавської школи неопозитивізму й аналітичної філософії, один із засновників праксеології (наука про діяльність людини), дослідник проблем онтології, теорії пізнання, формальної логіки. Автор праць «Елементи теорії пізнання, формальної логіки і методології наук», «Ідея свободи», «Лекції з історії логіки» та ін.

У березні відзначається:

 

§  195 років від заснування (1821) у Тульчині (Вінницька область) Південного товариства декабристів.

 

§  150 років від дня народження Олександра Павловича Нечаєва (1866–1917). Російський педагог, популяризатор наукових знань з природознавства, викладач географії в середніх навчальних закладах Петербурга, у Гірничому інституті, на Вищих жіночих Бестужевських курсах. Автор науково-популярних книжок з фізичної географії, історії геології та мінералогії, посібника для учнів «Зошит для самостійних робіт з географії», упорядник хрестоматії з фізичної географії «Морем і сушею».